ایشکاب ( ISHCAB ) ، مجری کابینتهای لوکس آشپزخانه از سال 1380 فعالیت خود را آغاز نمود ودر این مدت باتشکیل گروهی مجرب از مهندسان معماری و صنایع چوب پاسخگوی نیاز شما به کابینت آشپزخانه ( کابینت مدرن و کابینت کلاسیک )  می باشد. در طراحی یک کابینت همواره در نظرداریم که با استفاده از تجارب پیشکسوتان این صنعت وهنر در دنیا ، استفاده نموده ودر عین حال نیازهای یک کابینت لوکس و کاربردی (( ایرانی )) را برآورده سازیم .

در کابینتهای لوکس و برند اروپایی تمام استاندارد های لازم رعایت می شود اما بدلیل تفاوت فرهنگی در نحوه ی طبخ غذا، ظروف، لوازم آشپزخانه ، و... این نوع کابینت هاخیلی تناسبی با منازل ایرانی ندارد.

ایشکاب ( ISHCAB ) با استفاده از اجناس اروپایی کابینتهای لوکس ( کلاسیک و مدرن ) منزل ایرانی را هرروز بهتر از روزقبل اجرا کرده .

ایشکاب ( ISHCAB ) در تمام مراحل اجرای ( طراحی ، تولید و نصب ) یک پروژه از شعار و هدف خود پیروی کرده که به سه نکته مهم در یک کابینت لوکس اشاره می کند :

 1. کابینت زیبا باشد
 2. کابینت کاربردی باشد
 3. کابینت بادوام باشد

که قطعارعایت موارد فوق برای ایجادیک آشپزخانه راحت و لوکس لازم و ضروری می باشد و هیچ خانه ای بدون آشپزخانه خوب و راحت نمی تواند خانه ی راحتی باشد.

* تمام محصولات ایشکاب ( ISHCAB ) دارای گارانتی 5 ساله می باشد.


نکات  مهم :

درخرید وسفارش یک کابینت لوکس و کاربردی ( بازمان اجرای مناسب ) چگونه  موفق عمل کنیم؟

مدیریت ایشکاب (مهندس رضا قاسم زاده ) به این سوال اینگونه پاسخ می دهد:

 1.  (( قابل اجرا ))  از  آشپزخانه خود را رویت نمایید.
 2. جهت استعلام قیمت ، فقط به قیت متری اکتفا نکنید ، بعد از نهایی شدن طرح و مشخص نمودن متریال و یراق مورد استفاده قیمت تمام شده ( باحمل ونصب ) کل کابینت را به صورت دقیق از فروشنده بخواهید .
 3. چون کابینت محصولی است که در موقع خرید هنوز اجرا نشده ( محصول نهایی و اجراشده قابل رویت نیست ) حتما از سوابق اجرایی فروشنده ( مجری ) اطلاعات کافی داشته باشید و بهتراست از پروژه های اجرا شده فروشنده ( مجری ) کابینت بازدید نمایید .
 4. کابینت خوب هزینه بر است اما هزینه زیاد دلیل بر اجرای کابینت لوکس و خوب نیست ( برای هربودجه ای می توان کابینت خوب اجرا کرد )

چه سبکی ( مدلی ) برای کابینت آشپزخانه منزل ما  مناسب است ؟

دراین مرحله  کابینت آشپزخانه را به 4 گروه دسته بندی می کنیم : ( بدون در نظر داشتن جنس یا متریال )

 

 کابینت کلاسیک ( classic )

کابینت  نیوکلاسیک ( new classic ) (( کابینت کلاسیک مایل به مدرن ))             

       کابینت پست مدرن ( post modern ) (( کابینت مدرن مایل به کلاسیک ))       

        کابینت مدرن ( modern )

    

 به صورت عمومی درباره ی کابینت کلاسیک وکابینت مدرن می توان گفت :

باتوجه به اینکه اغلب آشپزخانه های امروزی (( open )) می باشد ، باید ست بودن نمای کابینت با مبلمان رعایت شود فرض براینکه مبلمان استیل ( منبت کاری شده ) ، لوازم طلایی رنگ ، گچ بری های کلاسیک داریم ، کابینت کلاسیک مناسبتر است .

اگرمبلمان اسپرت ، گچ بری های مدرن ( ساده ) و . . . داریم بهتر است از کابینت مدرن استفاده شود .

کابینت کلاسیک فضا را مجلل تر نشان می دهد ، کابینت مدرن فضا ی ساده تری را به ما می دهد . نظافت کابینت کلاسیک مشکل تر از کابینت مدرن می باشد .

استفاده از کابینت مدرن راحت تر ، لذت بخش تر وکاربردی تر از کابینت کلاسیک است .

(( اما مهمترین نکته قابل توجه در انتخاب کابینت کلاسیک یا مدرن ، این است که هارمونی کابینت آشپزخانه و دکوراسیون داخلی منزل رعایت شود . ))

چه متریالی برای کابینت آشپزخانه مناسب است ؟

برای پاسخ به این سوال اجزای کلی کابینت آشپزخانه را به چهار گروه دسته بندی می کنیم :

1 بدنه یا یونیت  (اسکلت داخلی کابینت )

2 درب و نما   (که شامل درب ، نما ، تاج و زیرچراغی می شود )

3- صفحه یا Tops  ( صفحه روی کابینت زمینی یا همان سطح کار )

4- یراق آلات ( لولا ، ریل ، جک و پایه )

بررسی متریال بدنه کابینت آشپزخانه

برای ساخت بدنه کابینت آشپزخانه از متریالهای زیر می توان استفاده کرد :

 1. نئوپان با روکش ملامینه
 2. نئوپان سبز با روکش ملامینه
 3. با روکش ملامینه
 4. اسفنجی

 

2 بررسی متریال ( جنس ) درب و نما در کابینت آشپزخانه

برای ساخت درب ونمای کابینت آشپزخانه از متریال های زیر می توان استفاده کرد

چوب  و  MDF  روکش چوب

ممبران ( MDF  CNC  شده باروکش PVC  ) این نوع کار به (( وکیوم )) هم معروف می باشد .

MDF    باروکش ملامینه مات

  MDF  با روکش های گلاس

MDF   روکش کریستال

MDF   با پوشش رنگ پولیشی

MDF   با روکش HPL  ( hard peper lair  )


*چوب و  MDF روکش چوب

درب و نما یک کابینت آشپزخانه میتواند بسته به هزینه و کاربرد آن از چوبهای مختلفی چون :  بلوط ، راش ، ملچ و نراد ( چوب روسی )  ساخته شود.

از چوب در کابینت آشپزخانه بیشتر جهت ساختن کابینت کلاسیک استفاده می شود چون امکان ایجاد ابزارهای مختلف ، سرستون ها ، گل ستون ها و .... وجود دارد و لازمه ی کابینت کلاسیک این موارد می باشد.

کابینت چوبی ، زیبایی و تجمل خاص خود را دارد ، در هر رنگ دلخواه می تواند پوشش داده شود ، محدودیت در انتخاب رنگ وجود ندارد و بسته به نوع طراحی می توان کابینت کلاسیک و کابینت مدرن اجرا کرد .

اگر قسمی از کابینت چوبی ( به هر دلیلی ) خراب شود در هر زمانی امکان تعمیر و تعویض آن قسمت وجود دارد ( بعضا ممکن است در تولید جدید نسبت به قدیم ، طرح رگه های چوب متفاوت باشد )

در صورت گذشت زمان و تکراری شدن رنگ و روی کابینت چوبی ، می توان رنگ آن را تغییر داد در کل کابینت چوبی سرآمد همه ی کابینت ها است ، تنها اشکال کابینت چوبی هزینه ی  بالای آن نسبت به سایر کابینت ها می باشد و در نتیجه محصول یک کابینت لوکس می باشد .


*ممبران ( MDF  CNC شده با روکش وکیوم PVC )

در این نوع از درب و نما ها ( کابینت ممبران ) مغز درب وسایر قطعات  MDF   بوده ، با  CNC  ابزارهای مختلف روی آن ایجاد شده و در نهایت به وسیله ی پرس مخصوص با روکش  PVC  وکیوم می شود . ( PVC در انواع رنگها وطرح های مات وبراق وجود دارد )

با توجه به این که در این نوع درب و نما می شود ابزارهای مختلف ( مشابه کابینت چوبی ) اجرا کرد ، بیشتر کابینت کلاسیک با این متریال اجرا می شود اما با این متریال کابینت مدرن هم به راحتی قابل اجرا است . در کابینت ممبران به دلیل وکیوم

شدن MDF  مقاومت آن نسبت به رطوبت بالا می رود ( ضد آب نمی شود )

امروزه کابینت ممبران در بیشتر موارد جایگزین کابینت چوبی شده و هر روز به تنوع ابزار ، طرح و رنگ آن افزوده می شود .

در یک جمله می توان گفت ، کابینت ممبران توانایی شبیه سازی سایر کابینت ها را دارد و این توانایی بعد از کابینت چوبی مختص کابینت ممبران می باشد و می توان با این محصول یک کابینت لوکس اجرا کرد البته نوع  MDF  ، نوع  PVC  ،

نوع چسب و ماشین آلات به کار رفته در تولید کابینت ممبران ، تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و دوام این محصول دارد .


MDF* با روکش ملامینه مات

در این نوع از درب و نماها ، مغز ورق از  MDF  بوده و روکشی از جنس لترون ( آغشته به ملامینه ) روی MDF  پرس می شود ، روکشهای این جنس بیشترین تنوع رنگ و طرح را دارد و در چند سال اخیر مدلها برجسته و بافت دار نیز وارد بازار شده است .

این ورق در انواع چینی ، ایرانی ، ترک و اروپایی تولید می شود . روکش این جنس در مقابل خط و خش بسیار مقاوم بوده نظافت آن با انواع تمیز کننده های موجود در بازار به راحتی انجام می شود و در مقابل حرارت هم مقاومت خیلی خوبی دارد .

از این ورق فقط دربهای ساده ( لب تخت ) می توان تولید کرد ، در کابینت آشپزخانه بیشتر جهت ساخت کابینت مدرن و تا حدودی پست مدرن استفاده می شود اما برای ساخت کابینت کلاسیک اصلا مناسب نیست . هزینه ی ساخت کابینت با این ورق پایین تر از سایر ورق ها می باشد .

این ورق برای ساخت قفسه و کتابخانه هم بسیار مناسب و مقرون به صرفه می باشد . استفاده از این جنس جهت ساخت کابینت ، سرویس بهداشتی و صفحه کار کابینت آشپزخانه ( Tops ) مناسب نیست چون نر خام ورق با   PVC   پوشانده می

شود و از همان قسمت آب به راحتی به مغز کار نفوذ کرده و  MDF  را خراب می کند .

(( توضیح اینکه  MDF  با روکش  PVC  مات هم تولید می شود ، که قیمت این جنس از  MDF  با روکش ملامینه مات بیشتر است اما خش پذیرتر وآسیب پذیرتر از ملامینه می باشد و مقاومت آن در مقابل حرارت کم می باشد . ))


MDF*  با روکش براق ( هایگلاس )

این ورق  MDF  ، روکش براقی دارد که در بازار به نام های ( هایگلاس ، پلی گلاس و ملامینه براق ) مشهور شده ، کشور های مختلف ( چین ، ایران ، ترکیه و کشورهای اروپایی ) سازنده آن هستند . جنس روکش این ورق اغلب  PVC  می باشد و درخشندگی و زیبایی خاص خود را دارد .

در ساخت درب و نمای کابینت مدرن بیشتر استفاده می شود و در اغلب موارد با ترکیب یک رنگ مات ، کابینت مدرن زیبایی محصول کار می باشد .

در مقابل خط و خش مقاوم نبوده ( البته تولیدات اروپایی در مقابل خط و خش مقاوم تر است ) و اشکال اساسی آنها لک پذیری و انعکاس لکه و چرک می باشد ( مخصوصا هر چه رنگ تیره تر باشد ) در نظافت و تمیز کردن ورق های گلاس نمیتواناز هر تمیز کننده ای استفاده کرد ( ممکن است لایه ی براق را کدر کند ) .

از این ورق هم مانند ورق ملامینه فقط دربهای ساده ( لب تخت ) می شود تولید کرد ، توصیه می شود اصلا برای ساخت قفسه ، میز و کتابخانه استفاده نشود ( موقع قرار دادن اجسام روی آن خط و خش میافتد ) .

از این جنس (( با مغز  PVC  اسفنجی )) برای ساخت کابینت سرویس بهداشتی و کمد استخر می توان استفاده کرد . نوع ملامیه براق آن کیفیت ( از لحاظ درخشندگی ) خوبی ندارد . تولیدات کشور ترکیه نسبت به قیمت ، کیفیت قابل قبولی دارد .

البته که در صورت نداشتن محدودیت مالی استفاده از نوع اروپایی ( الویک ، نیم من و ... ) بهتر است ( سطح ورق کم موج تر ، تحمل به خط و خش بیشتر و درخشنده تر می باشد ) و در نتیجه محصول یک کابینت مدرن لوکس خواهد بود .

 

MDF*  با روکش کریستال  crystal ) )

کریستال دسته ی جدیدی از ورق های هایگلاس و براق اروپایی با کیفیت بالا می باشد ، که از خصوصیات آن درخشندگی منحصر به فرد ( مشابه آینه ) و عمق دید بالای آن می باشد ، انعکاس نور سطوح ورق های کریستال فوق العاده بوده و سطحبدون موج ، آن را از ورق های براق موجود در بازار متمایز می سازد ، این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر خش پذیری به راحتی درصنایع مختلف ( مخصوصا کابینت آشپزخانه ) قابل استفاده بوده و دوام بسیار بالایی دارد. از این ورق فقط درب

لب تخت ساده می توان تولید کرد .

نکته جالب اینکه خش های سطحی به وسیله پولیش مخصوص قابل ترمیم می باشد .

جهت ساخت کابینت لوکس ( کابینت لوکس مدرن ) بسیار مناسب بوده و البته  که هزینه اجرای کابینت با این ورق براق  نسبت به سایر ورقها بالاتر می باشد .

MDF*  با پوشش رنگ پولیشی

این نوع محصول هنر دست می باشد ( البته اخیرا در اروپا به صورت ماشینی تولید می شود که کیفیت و براقیت کار دست را ندارد) در تولید این محصول  MDF  را با رنگ مخصوص (( دلخواه )) پوشش داده و یک لایه پولیشی ( خیلی شفاف ) رویآن پاشیده و ساب زده می شود . تفاوت اصلی این محصول با ورق های براق دیگر در این است . در ورق های دیگر بعد از برش لبه ورق ، ( جهت پوشش ) نوار کاری می شود و فقط محصول لب تخت می توان ایجاد کرد اما در محصول پولیشی لبه های 

تولید با رنگ و پولیش پوشش داده شده و حتی محصولات ابزار دار  هم می توان ایجاد کرد و در همه جای تولید یک رنگ و بدون درز دیده می شود .

یکی از مزیتهای دیگرش اینکه هرچقدر بیشتر سطح کار پولیشی را بسابیم ( تمیز کنیم ) با مرور زمان براقیت آن بیشتر شده و اگر خط و خشی روی آن باشد از بین می رود .

به علت وکیوم شدن کامل  MDF  از سایر محصولات  ( به غیر از  PVC  اسفنجی ) در مقابل  آب و رطوبت مقاومتر می باشد .

مزیت دیگر درب و نمای پولیشی در ساخت کابینت آشپزخانه این است که برخلاف سایر محصولات ( هایگلاس ، کریستال و ... ) با این محصول ( پولیشی ) می توان هم کابینت کلاسیک و هم کابینت مدرن اجرا کرد .

در کل محصولات پولیشی زیبایی و اصالت خاص خود را دارد تا امروز سر آمد همه محصولات براق می باشد  در نتیجه از این محصول می توان یک کابینت لوکس با دامنه مانور وسیع در رنگ و طرح که در مقابل رطوبت ، خط پذیری بسیار مقاوم

هست ، اجرا کرد .

این محصول جهت ساخت درب و نمای کابینت سرویس بهداشتی بسیار مناسب می باشد . توضیح اینکه می توان به جای رنگ سطح ،  MDF  با روکش چوب و حتی خود چوب را با لایه پولیش براق کرد .


MDF*   با روکش   HPL   (  hard paper layer  )

در این محصول سطح  MDF  با روکش نسبتا ضخیم  به نام  (( HPL ))  پوشانده می شود ، این محصول تنوع طرح و رنگ زیادی دارد که در نوع مات و براق تولید می شود در مقابل خط و خش مقاوم است ، با MDF  روکش  HPL  فقط دربنمای تخت می توان ایجاد کرد البته دو لبه از چهار لبه درب را می توان به صورت نیم گرد با  HPL   پوشش داد .

امروزه در ساخت کابینت ( به دلیل تنوع در محصولات ملامینه مات و براق ) از این محصول به ندرت جهت ساخت درب استفاده می شود.

از HPL   بیشتر جهت صفحه ( TOPS ) کابینت آشپزخانه می شود .


MDF*  با روکش کریستال  crystal ) )

کریستال دسته ی جدیدی از ورق های هایگلاس و براق اروپایی با کیفیت بالا می باشد ، که از خصوصیات آن درخشندگی منحصر به فرد ( مشابه آینه ) و عمق دید بالای آن می باشد ، انعکاس نور سطوح ورق های کریستال فوق العادهبوده و سطح بدون موج ، آن را از ورق های براق موجود در بازار متمایز می سازد ، این محصول به دلیل مقاومت بالا در برابر خش پذیری به راحتی درصنایع مختلف ( مخصوصا کابینت آشپزخانه ) قابل استفاده بوده و دوام بسیار بالاییدارد. از این ورق فقط درب لب تخت ساده می توان تولید کرد .

نکته جالب اینکه خش های سطحی به وسیله پولیش مخصوص قابل ترمیم می باشد .

جهت ساخت کابینت لوکس ( کابینت لوکس مدرن ) بسیار مناسب بوده و البته  که هزینه اجرای کابینت با این ورق براق  نسبت به سایر ورقها بالاتر می باشد .


MDF*  با پوشش رنگ پولیشی

این نوع محصول هنر دست می باشد ( البته اخیرا در اروپا به صورت ماشینی تولید می شود که کیفیت و براقیت کار دست را ندارد) در تولید این محصول  MDF  را با رنگ مخصوص (( دلخواه )) پوشش داده و یک لایه پولیشی ( خیلی شفاف ) روی آن پاشیده و ساب زده می شود . تفاوت اصلی این محصول با ورق های براق دیگر در این است . در ورق های دیگر بعد از برش لبه ورق ، ( جهت پوشش ) نوار کاری می شود و فقط محصول لب تخت می توان ایجاد کرد اما در

محصول پولیشی لبه های تولید با رنگ و پولیش پوشش داده شده و حتی محصولات ابزار دار  هم می توان ایجاد کرد و در همه جای تولید یک رنگ و بدون درز دیده می شود .

یکی از مزیتهای دیگرش اینکه هرچقدر بیشتر سطح کار پولیشی را بسابیم ( تمیز کنیم ) با مرور زمان براقیت آن بیشتر شده و اگر خط و خشی روی آن باشد از بین می رود .

به علت وکیوم شدن کامل  MDF  از سایر محصولات  ( به غیر از  PVC  اسفنجی ) در مقابل  آب و رطوبت مقاومتر می باشد .

مزیت دیگر درب و نمای پولیشی در ساخت کابینت آشپزخانه این است که برخلاف سایر محصولات ( هایگلاس ، کریستال و ... ) با این محصول ( پولیشی ) می توان هم کابینت کلاسیک و هم کابینت مدرن اجرا کرد .

در کل محصولات پولیشی زیبایی و اصالت خاص خود را دارد تا امروز سر آمد همه محصولات براق می باشد  در نتیجه از این محصول می توان یک کابینت لوکس با دامنه مانور وسیع در رنگ و طرح که در مقابل رطوبت ، خط پذیری بسیار مقاوم هست ، اجرا کرد .

این محصول جهت ساخت درب و نمای کابینت سرویس بهداشتی بسیار مناسب می باشد . توضیح اینکه می توان به جای رنگ سطح ،  MDF  با روکش چوب و حتی خود چوب را با لایه پولیش براق کرد .


MDF*   با روکش   HPL   (  hard paper layer  )

در این محصول سطح  MDF  با روکش نسبتا ضخیم  به نام  (( HPL ))  پوشانده می شود ، این محصول تنوع طرح و رنگ زیادی دارد که در نوع مات و براق تولید می شود در مقابل خط و خش مقاوم است ، با MDF  روکش  HPL فقط درب و نمای تخت می توان ایجاد کرد البته دو لبه از چهار لبه درب را می توان به صورت نیم گرد با  HPL   پوشش داد .

امروزه در ساخت کابینت ( به دلیل تنوع در محصولات ملامینه مات و براق ) از این محصول به ندرت جهت ساخت درب استفاده می شود.

از HPL   بیشتر جهت صفحه ( TOPS ) کابینت آشپزخانه می شود ( که در مباحث بعد به آن می پرداریم ) .